06.05.2024

Sonda poziomu wody w stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków

Sonda poziomu wody jest kluczowym urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest dokładne monitorowanie poziomu wody w zbiornikach, studniach, rzekach itd. Kontrola poziomu wody jest istotna w różnych zastosowaniach, takich ja: monitoring zasobów wodnych, kontrola poziomu wód gruntowych, zarządzanie systemami kanalizacyjnymi, nawadnianie rolnictwa, czy też w kontekście bezpieczeństwa (np. w przypadku przeciwpowodziowym). Sondy poziomu wody mogą być również używane w systemach alarmowych, informując o nadmiernym lub niewystarczającym poziomie wody. Dzięki nim można podejmować odpowiednie działania, takie jak uruchomienie pomp, ostrzeżenie o zagrożeniu powodzią lub konieczność uzupełnienia zasobów wody.

Sonda poziomu wody – wiele zastosowań

Sondy poziomu wody są kluczowymi elementami w stacjach uzdatniania wody oraz oczyszczalniach ścieków, gdzie mają wiele zastosowań. Oto kilka przykładów ich wykorzystania:

 1. Monitorowanie poziomu wody w zbiornikach surowej wody: Sondy poziomu wody są instalowane w zbiornikach surowej wody, które zbierają wodę ze źródeł gruntowych. Monitorowanie poziomu wody w tych zbiornikach pozwala na kontrolę ilości dostarczanej wody do stacji uzdatniania oraz umożliwia zapobieganie przelaniu się zbiorników.
 2. Kontrola poziomu wody w komorach mieszalniczych i reaktorach: W oczyszczalniach ścieków stosuje się różne procesy mieszania i reakcji chemicznych w celu usuwania zanieczyszczeń. Sondy poziomu wody są używane do monitorowania poziomu wody w tych basenach, aby zapobiec przelaniu.
 3. Kontrola poziomu wody w zbiornikach końcowych: Po przeprowadzeniu procesów uzdatniania wody, oczyszczona woda jest przechowywana w zbiornikach końcowych przed rozprowadzeniem do sieci dystrybucyjnej. Sondy poziomu wody są używane w tych zbiornikach do monitorowania ilości wody dostępnej do dystrybucji oraz zapobiegania przelaniu się.
 4. Zabezpieczenie przed brakiem wody: Sondy poziomu wody mogą być wykorzystywane do monitorowania poziomu wody w ujęciach wody pitnej. Jeśli poziom wody spadnie poniżej określonego poziomu, mogą uruchomić alarmy, które sygnalizują potrzebę podjęcia działań awaryjnych, takich jak zmniejszenie zużycia wody lub przełączenie poboru wody surowej z innego źródła.
 5. Pomiar poziomu wody w filtrach i separatorach: W różnych procesach uzdatniania wody stosuje się filtry i separatory do usuwania drobnych cząstek i zanieczyszczeń. Sondy poziomu wody są używane do monitorowania poziomu wody w tych urządzeniach, aby zapewnić ich skuteczne działanie i uniknąć przelania się zbiorników.
Sonda poziomu wody to ważne urządzenie w oczyszczalniach ścieków


Wykorzystanie sond poziomu wody w stacjach uzdatniania wody jest kluczowe dla zapewnienia efektywnego i niezawodnego funkcjonowania instalacji, a także dla utrzymania wysokiej jakości dostarczanej wody.

Hydrostatyczna sonda poziomu wody

Jednym z rodzajów sondy poziomu wody jest sonda hydrostatyczna. Działa ona na zasadzie wykorzystania ciśnienia wywieranego przez słup cieczy na dno zbiornika. Głębokość zanurzenia sondy w cieczy wpływa na ciśnienie, które jest wywierane na sensor znajdujący się wewnątrz sondy. Ten rodzaj pomiaru opiera się na zasadzie, że ciśnienie cieczy wzrasta wraz z głębokością. Pomiar hydrostatyczny jest jedną z najczęściej stosowanych metod pomiaru poziomu wody, ponieważ jest stosunkowo prosty w zastosowaniu i zapewnia dokładne odczyty, zwłaszcza w przypadku statycznych zbiorników.

W ofercie Poltraf znajdują się hydrostatyczne sondy poziomu wody ECL szwajcarskiego producenta Trafag. Zakresy 0…4, 0..6 oraz 0…10 mH2O sondy ECL dostępne są od ręki. Przy jednorazowym zakupie minimum 5 szt. sond ECL w powyższych zakresach obowiązuje atrakcyjna zniżka. Sonda ECL posiada atest higieniczny PZH, który umożliwia kontakt urządzenia z wodą pitną. Sondy ECL to ekonomiczne i uniwersalne urządzenie do pomiaru poziomu wody, a także ścieków czy innych cieczy.

W przypadku konieczności dostosowania sondy poziomu wody do indywidualnych, specyficznych wymogów (tj niestandardowych wykonań) oferujemy sondy poziomu wody innego szwajcarskiego producenta – firmy STS.

LMP - laserowa sonda poziomu wody, innych cieczy i materiałów sypkich

Nowością w ofercie Poltraf jest laserowa sonda poziomu LMP. LMP to laserowy miernik wysokości napełnienia produktów ciekłych oraz sypkich w zbiornikach. Montowany w króćcach o średnicy już od DN80 umożliwia ciągły pomiar ilości cieczy w zbiornikach za pomocą promienia laserowego. Duża dokładność, wygoda montażu, uniwersalne zastosowanie – wszystkie te elementy pozwalają ograniczyć koszty wdrożenia i użytkowania systemów pomiarowych. System może być używany z dowolnym medium (niezależnie od zabrudzeń, gęstości czy lepkości), ponieważ pomiar odbywa się bezkontaktowo.

Inne aktualności

04.03.2024

Nowa, niższa cena na przetwornik ciśnienia EPI

Przetwornik ciśnienia EPI szwajcarskiego producenta Trafag znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w branży wodociągowo-kanalizacyjnej i ciepłownictwie. Przetwornik ciśnienia EPI charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością. Jest wyposażony w czujnik wykonany w technologii cienkiej warstwy na stali, który w połączeniu z procesorem ASICTX pokrywa szeroki zakres temperatury do 125°C. Teraz dla EPI z zakresem ciśnienia 0...6, 0...10 i 0...16 bar obowiązuje nowa, niższa cena!

Czytaj dalej

26.03.2024

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Klientom oraz Kontrahentom życzymy Radosnych Świąt Wielkanocnych.

Czytaj dalej

04.09.2023

Urządzenia Belimo od dziś w naszej ofercie!

Szwajcarska firma Belimo to światowy lider w produkcji urządzeń do energooszczędnego sterowania instalacjami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi. Specjalizuje się w produkcji innowacyjnych siłowników do przepustnic, zaworów regulacyjnych, czujników oraz liczników. Zapoznaj się z naszą ofertą siłowników przepustnic powietrza Belimo.

Czytaj dalej

Nasi dostawcy
i partnerzy

Jesteśmy przedstawicielem i dystrybutorem w Polsce produktów następujących marek:

 • Trafag

  od 1994 r.

 • STS

  od 2004 r.

 • Regin

  od 1997 r.

 • Comac Cal

  od 2010 r.

 • ION Science

  od 2009 r.

 • In Situ

  od 2016 r.

 • Systec Controls

  od 2023 r.

 • Emerson Asco

  od 1994 r.

 • Ode

  od 1994 r.

 • Stiko

  od 2001 r.