24.07.2024

Presostat - kluczowe urządzenie do kontroli poziomu ciśnienia w układzie.

Presostat to urządzenie, które monitoruje ciśnienie w systemie i automatycznie reaguje na zmiany ciśnienia, uruchamiając lub wyłączając urządzenia zależnie od ustawionych progów ciśnienia. Presostaty są szeroko stosowane w systemach hydraulicznych i pneumatycznych oraz innych aplikacjach wymagających kontroli ciśnienia.

Presostat, przetwornik ciśnienia i manometr – czym się różnią?

Presostat, przetwornik ciśnienia i manometr to trzy różne urządzenia używane w systemach pomiarowych i kontrolnych ciśnienia. Każde z nich pełni inne funkcje. Presostat służy do monitorowania ciśnienia w systemie i automatycznego włączania lub wyłączania urządzeń w zależności od ustawionych progów ciśnienia. Przetwornik ciśnienia to urządzenie, które przetwarza fizyczne ciśnienie na sygnał elektryczny, który można przesłać do systemów sterowania lub monitorowania. Manometr służy do bezpośredniego odczytu ciśnienia przez operatora.

Presostat mechaniczny – rodzaje i zasady działania

Presostat mechaniczny działa na zasadzie wykrywania zmian ciśnienia w układzie i mechanicznego przełączania styków elektrycznych w odpowiedzi na te zmiany. W zależności od wielkości ciśnienia w układzie wykorzystuje się presostaty mechaniczne mieszkowe, membranowe lub tłokowe. Presostaty mieszkowe są bardzo czułe. Stosuje się je do mniejszych zakresów ciśnienia  (-0.6…3.4 do 0…100 bar). Bardziej wytrzymałe na przeciążenia od presostatów mieszkowych są presostaty tłokowe i membranowe. Presostaty tłokowe idealnie nadają się do pracy w wysokim ciśnieniu w układach hydraulicznych (1..10 do 60…600 bar). Presostaty membranowe to idealne rozwiązanie do cieczy, pary  i gazów. 

Zasada działa presostatów mechanicznych tłokowych, membranowych i mieszkowych jest taka sama. Siłownik w postaci membrany, tłoka lub mieszka porusza się w odpowiedzi na zmieniające się ciśnienie. Wzrost ciśnienia powoduje, że siłownik przesuwa się w kierunku przeciwnym do działania sprężyny. Spadek ciśnienia powoduje, że sprężyna przywraca siłownik do pierwotnego położenia. Kiedy ciśnienie osiągnie ustawiony próg, ruch siłownika jest na tyle duży, że naciska na mechanizm przełącznika, powodując jego przełączenie (zamknięcie lub otwarcie styków elektrycznych). Użytkownik może regulować napięcie sprężyny za pomocą śruby regulacyjnej. Zmiana napięcia sprężyny zmienia próg ciśnienia, przy którym nastąpi przełączenie. Gdy ciśnienie w systemie spada poniżej ustawionego progu, sprężyna przywraca siłownik do pierwotnego położenia, co powoduje, że przełącznik wraca do swojego pierwotnego stanu (otwarcia lub zamknięcia styków).

W przeciwieństwie do elektronicznych presostatów, presostaty mechaniczne nie wymagają zewnętrznego zasilania, co czyni je bardziej niezależnymi i prostszymi w instalacji w miejscach bez dostępu do źródła zasilania.

Przykłady presostatów mechanicznych z oferty Poltraf


Presostat elektroniczny – niezawodna kontrola ciśnienia w układach

Dzięki możliwości regulacji parametrów oraz precyzji pomiarów, presostat elektroniczny jest powszechnie stosowany w różnych branżach, zapewniając niezawodną kontrolę nad ciśnieniem w systemach. Zasada działania presostatu elektronicznego opiera się na pomiarze ciśnienia za pomocą czujnika i odpowiedniej interpretacji tego pomiaru przez elektronikę. Presostat elektroniczny składa się z czujnika ciśnienia, który mierzy ciśnienie w układzie oraz modułu elektronicznego, który przetwarza sygnał z czujnika i podejmuje odpowiednie działania na jego podstawie. Gdy ciśnienie osiąga ustaloną wartość graniczną, moduł elektroniczny może uruchomić lub zatrzymać inne urządzenia lub procesy w systemie. W porównaniu do tradycyjnych presostatów mechanicznych, presostaty elektroniczne oferują większą precyzję pomiaru, precyzyjniejsze ustawienie punktów przełączania oraz możliwość ustawienia bardzo małej histerezy.

Presostaty elektroniczne w ofercie Poltraf

W ofercie Poltraf znajdują się presostaty elektroniczne szwajcarskiego producenta Trafag: DPC/DPS oraz NAT.
DPC i DPS to idealne połączenie presostatu elektronicznego, przetwornika ciśnienia i manometru w  jednym urządzeniu. Konfiguracja tych presostatów jest możliwa za pomocą przycisków lub aplikacji na smartfon z NFC (Android) lub fizycznie za pomocą przycisków na wyświetlaczu. Wbudowana pamięć umożliwia rejestrację ponad 3500 pomiarów oraz tworzenie raportów, które w prosty sposób można przesłać na maila. Łatwość obsługi, jak również obszerna ilość opcji sprawiają, że DPS i DPS to cenne urządzenia do pomiaru i kontroli ciśnienia w zastosowaniach, w których precyzja, niezawodność i stabilność długookresowa są wymagane.

Presostat elektroniczny NAT firmy Trafag nie posiada wyświetlacza. Charakteryzuje się dużą dokładnością oraz powtarzalnością.

Wszystkie powyższe presostaty elektroniczne (DPS, DPS oraz NAT) mają 2 styki przełączalne.


Inne aktualności

26.03.2024

Wesołych Świąt!

Wszystkim naszym Klientom oraz Kontrahentom życzymy Radosnych Świąt Wielkanocnych.

Czytaj dalej

04.09.2023

Urządzenia Belimo od dziś w naszej ofercie!

Szwajcarska firma Belimo to światowy lider w produkcji urządzeń do energooszczędnego sterowania instalacjami grzewczymi, wentylacyjnymi i klimatyzacyjnymi. Specjalizuje się w produkcji innowacyjnych siłowników do przepustnic, zaworów regulacyjnych, czujników oraz liczników. Zapoznaj się z naszą ofertą siłowników przepustnic powietrza Belimo.

Czytaj dalej

15.11.2023

Pokojowy regulator temperatury - optymalna kontrola klimatu z serią Regio Midi firmy Regin

W dzisiejszych czasach kontrola i monitorowanie warunków wewnątrz pomieszczeń stało się bardziej zaawansowane i dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Dla profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem budynkami oraz systemami HVAC/BMS, szwedzka firma Regin wprowadziła na rynek serię pokojowych regulatorów temperatury Regio Midi. Seria Regio Midi to doskonałe połączenie wygody, niezawodności i zaawansowanych funkcji.

Czytaj dalej

Nasi dostawcy
i partnerzy

Jesteśmy przedstawicielem i dystrybutorem w Polsce produktów następujących marek:

  • Trafag

    od 1994 r.

  • STS

    od 2004 r.

  • Regin

    od 1997 r.

  • Comac Cal

    od 2010 r.

  • ION Science

    od 2009 r.

  • In Situ

    od 2016 r.

  • Systec Controls

    od 2023 r.

  • Emerson Asco

    od 1994 r.

  • Ode

    od 1994 r.

  • Stiko

    od 2001 r.