09.11.2023

Przepływomierz elektromagnetyczny - rodzaje i zastosowania

Przepływomierz elektromagnetyczny to urządzenie stosowane do pomiaru przepływu cieczy przewodzących prąd elektryczny. Przepływomierze elektromagnetyczne są szeroko stosowane w branży wodociągowo-kanalizacyjnej do pomiaru przepływu wody i ścieków. Znajdują również zastosowanie w pomiarze przepływu wód technologicznych (np. w kopalniach) czy w przemyśle spożywczym (np. produkcja soków, mleczarnie). Urządzenie działa na zasadzie prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya i wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

Jak wybrać przepływomierz elektromagnetyczny?

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj medium, zakres prędkości przepływu, dokładność pomiarów i innych. Warto zacząć od określenia z jakim medium ma pracować przepływomierz elektromagnetyczny i jaką temperaturę ma dana ciecz. W zależności od tego należy wybrać odpowiednie wyłożenie przepływomierza. Najczęściej stosuje się wyłożenie z twardej gumy, jednakże np. w stacjach uzdatniania wody wykorzystuje się wyłożenie z Rilsanu – specjalnego rodzaju materiału zapobiegającego osadzaniu się manganu i żelaza. Do wody pitnej zastosowanie będzie miało wyłożenie z gumy z odpowiednim certyfikatem. Przy wyższych temperaturach należy wybrać wyłożenie z teflonu lub ceramiki. 

Temperatura medium z jakim będzie pracował przepływomierz elektromagnetyczny będzie miała również wpływ na wybór odpowiedniego wyświetlacza. Przy temperaturze powyżej 90 stopni wyświetlacz w oferowanych przez nas przepływomierzach elektromagnetycznych powinien być odsunięty. Należy również zwrócić uwagę na miejsce montowania przepływomierza, który będzie miał wpływ na wybór wyświetlacza. Przy IP68 wyświetlacz musi być już poza strefą zalania. Stopień ochrony elektroniki w wyświetlaczu jest różny – dla wyświetlacza głowicowego to IP65, 67, a tablicowego i naściennego to IP54.

Przepływomierz elektromagnetyczny Comac Cal


Flow38 – najpopularniejszy przepływomierz elektromagnetyczny

W naszej ofercie znajdziesz przepływomierze elektromagnetyczne czeskiego producenta Comac Cal, który działa na rynku od 1987 r. i specjalizuje się w produkcji urządzeń do pomiaru przepływu.

Przepływomierz elektromagnetyczny Flow38


Do najpopularniejszych urządzeń Comac Cal należy przepływomierz elektromagnetyczny Flow38. Z uwagi na bardzo dużą ilość dostępnych konfiguracji znajdzie on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. 

Standardowo, urządzenie może być w rozmiarze DN6 do DN600. Dostępne są wersje gwintowane, kołnierzowe, międzykołnierzowe oraz przyłącza spożywcze (higieniczne). Jeżeli chodzi o wyświetlacz pomiarowy, to może on być przyłączony bezpośrednio do  korpusu, bądź oddalony na przewodzie, nawet do 30 metrów. Zamawiając wersję rozdzielną, można wybierać spośród 3 opcji zabudowy: głowicowa (identyczna, jak w wersji kompaktowej), naścienna (montowana na szynę DIN lub bezpośrednio na ścianie) oraz tablicowa (do zabudowy na drzwiach szafy sterującej) . Wyświetlacz posiada czytelny ekran LCD z dwoma rzędami znaków po 16 w każdym wierszu. Menu, standardowo, jest w dwóch językach do wyboru (polski i angielski).  Dodatkowo, wybór z dużej ilości materiałów będących w kontakcie z medium, pozwala na odpowiednie dopasowanie przepływomierza elektromagnetycznego, niezależnie od aplikacji. Zazwyczaj przepływomierze elektromagnetyczne zamawiane są z wyściółką z gumy, ceramiki lub PTFE, a na materiał elektrod pomiarowych wybierana jest stal kwasoodporna 316Ti, Hastelloy C4, tytan, tantal lub platyna. Możesz też wybrać sygnał wyjściowy: impulsowy, analogowy 4...20mA lub cyfrowy M-Bus/Modbus po interfejsie RS485. 

Rodzaje wyświetlaczy do Flow38


Standard szczelności przepływomierza to IP65. Za niewielką dopłatą można zamówić wersję IP67, a nawet IP68. Te wszystkie opcje pozwalają na zaspokojenie potrzeb prawie całego rynku, a w przypadku niestandardowych aplikacji, producent jest w stanie, w szybkim czasie, wykonać rozwiązanie pod konkretne zamówienie. Niezależnie, czy chodzi o większą średnicę przyłącza, dłuższą zabudowę, większy stopień ochrony (umożliwiający np. zakopanie przepływomierza pod ziemią) czy bardzo mały przepływ.

Należy również wspomnieć, iż urządzenia firmy Comac Cal są dostępne z certyfikatem PZH do kontaktu z wodą pitną. Można również zamówić przepływomierz elektromagnetyczny z certyfikatem MID, dzięki czemu może on pracować przy pomiarach mediów, za które klient rozlicza się pieniężnie.

A może bateryjny przepływomierz elektromagnetyczny?

W naszej ofercie znajdziesz również przepływomierz elektromagnetyczny Flow45. Flow45 to przepływomierz zasilany bateryjnie, który został zaprojektowany do użytku w przestrzeniach nie posiadających napięcia zasilającego. Jest on idealny do montażu w głównych rurociągach, drenażach, a także w różnych przewodach kanalizacyjnych.

Przepływomierz elektromagnetyczny Flow 45 - główne cechy:

 • Zasilanie wewnętrzną baterią litową, a także możliwość zasilania zewnętrznego.
 • Niemalże bezobsługowa praca.
 • Prosta instalacja i obsługa.
 • Brak strat ciśnienia.
 • Wyświetlacz obrotowy o 350° dla wygodnego odczytu.
 • Archiwizacja na micro SD.

Przepływomierz Flow45 ma doskonałą dokładność w zakresie pełnego natężenia przepływu. Przed każdym pomiarem przeprowadzana jest automatyczna diagnostyka wszystkich funkcji i części niezbędnych do prawidłowego pomiaru. Urządzenie jest w stanie zidentyfikować pusty rurociąg i unieważnić cały pomiar, a także ocenić kierunek przepływu i dokonać odpowiedniego rejestru danych.

Standardowo, przepływomierz elektromagnetyczny może być w rozmiarze od DN10 do DN200 w zależności od rodzaju przyłącza. Dostępne są wersje gwintowane, kołnierzowe, międzykołnierzowe oraz przyłącza spożywcze (higieniczne).

Żywotność baterii zależy od  częstotliwości pomiaru i wynosi do 5 lat.  Do określenia jej  ważna jest nie tylko częstotliwość pomiaru, ale też wykorzystane wyjścia czy komunikacja. Im wyjścia są bardziej energochłonne, tym żywotność baterii będzie krótsza. Dlatego też rodzaj komunikacji, wyjść oraz częstotliwość pomiaru należy dobrać z dużą starannością.  W naszym asortymencie znajdziesz również zapasowe baterie.

Ostateczny wybór przepływomierza elektromagnetycznego zależy od Twoich konkretnych potrzeb i warunków pracy. Przy dokładnej analizie tych czynników będziesz w stanie znaleźć odpowiedni model, który spełni Twoje oczekiwania. Warto również konsultować się z nami. Pomożemy Ci dokładnie dostosować rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Przepływomierz bateryjny Flow45

Inne aktualności

09.11.2023

Przepływomierz elektromagnetyczny - rodzaje i zastosowania

Przepływomierz elektromagnetyczny to urządzenie stosowane do pomiaru przepływu cieczy przewodzących prąd elektryczny. Przepływomierze elektromagnetyczne są szeroko stosowane w branży wodociągowo-kanalizacyjnej do pomiaru przepływu wody i ścieków. Znajdują również zastosowanie w pomiarze przepływu wód technologicznych (np. w kopalniach) czy w przemyśle spożywczym (np. produkcja soków, mleczarnie). Urządzenie działa na zasadzie prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya i wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

Czytaj dalej

29.09.2023

Konferencja Poltraf 2023 dla branży Wod-Kan - relacja

W dniach 20-22 września w Polańczyku odbyła się konferencja dla branży Wod-Kan. To kolejna edycja imprezy dedykowanej branży, zorganizowana przez Poltraf.

Czytaj dalej

19.07.2023

Konferencja Poltraf dla branży Wod-Kan już za 2 miesiące!

W dniach 20-22 września 2023 r. organizujemy konferencję JAKOŚĆ-WODA-ŚCIEKI. Ta dedykowana branży Wod-Kan konferencja odbędzie się w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim.

Czytaj dalej

Nasi dostawcy
i partnerzy

Jesteśmy przedstawicielem i dystrybutorem w Polsce produktów następujących marek:

 • Trafag

  od 1994 r.

 • STS

  od 2004 r.

 • Regin

  od 1997 r.

 • Comac Cal

  od 2010 r.

 • ION Science

  od 2009 r.

 • In Situ

  od 2016 r.

 • Systec Controls

  od 2023 r.

 • Emerson Asco

  od 1994 r.

 • Ode

  od 1994 r.

 • Stiko

  od 2001 r.